Lego tárolása: hogyan csináld?
Ha a gyerekszobában való rendszerezés szóba kerül, akkor újabban előkelő helyet kap a Lego tárolása. Nem könnyű feladat, nem is biztos, hogy mindegyik módszer mindegyik gyerekhez alkalmas. Most néhány jó ötletet hoztam Neked, ebből a gyerekek játékstílusához mérten tudsz válogatni. További játék tárolási ötleteket ide kattintva találsz.
1. Nagy zsákban
Az egyik legkönnyebb és legjobban használható ez a módszer. Ilyenkor a speciálisan kialakított zsák teljesen ki van terítve, a gyerekek pedig tudnak játszani. Ha pedig megunják, akkor elég csak a zsák száját összehúzni. Elsősorban kicsik mellé ajánlott. Ez a megoldás ömlesztve tárolást mutatja be.
Előnye: rendkívül könnyen és gyorsan össze lehet pakolni általa.
Hátrány: a játék nehezebb lesz, mivel a kereséssel valószínű rengeteg idő elmegy, illetve a kiválasztott darabokat nem lehet majd később felhasználni, hanem mindig elölről kell kezdeni az építményhez szükséges elemek keresését.
2. Ágy alatti doboz
Ez a módszer is az ömlesztve tárolást mutatja be. Egy dobozt, vagy bármilyen olyan dolgot, amit tárolónak lehet használni segítségünkre lehet a kialakításban. Nem feltétlenül kell ágy alatt tárolni, de sokkal kényelmesebb lehetőség. Ilyenkor az ágy alatti rész magasságához igazítjuk a tartót.
Előny: Lego tároló alacsonysága miatt könnyű benne matatni, gyorsan megvan a szükséges darab.
Hátrány: a kialakítást jól meg kell gondolni, hogy könnyen hozzáférhető legyen az egész doboz tartalma. Itt a képen például a hátsó rész nem nyitható, így az ott levő alkatrészeket nehezen lehet elérni.
3. Fagyasztó zacskóban
Ez a módszer már a szettek tárolását hivatott bemutatni. Itt már külön tárolhatod az egy készletbe tartozó elemeket.
Előnye: ha csak azzal a szettel szeretne játszani, akkor könnyen elővehető és újra felépíthető. Ráadásul az útmutatónak is kiváló helyet biztosít.
Hátrány: nem minden szett áll ugyanazokból a darabokból és ugyanannyi mennyiségből. Így a nagyobb szetteknél szükséges lehet egy nagyobb tasak.
4. Zsúrkocsival
Rendkívül érdekes ezzel a módszerrel a Lego tárolása. Ez egy külön eleme lehet a gyerekszobának. Ha jó kézügyességgel rendelkezel, akkor akár otthon is a nem kidobott anyagokból tudsz ilyet összeállítani. Akár szettenként, akár szín szerint válogatva is tudod tárolni az elemeket.
Előnye: hordozható, így akár a lakás másik helységében is tud játszani a gyerek. De a tetején levő felületen az építményeket egy egész szobás rendrakás során nem kell visszapakolni a többi elemhez.
Hátránya: viszonylag nagyobb helyet foglal, mint az előző változatok.
5. Lego asztal
Ha több hellyel is rendelkezel, akkor az egyik legkreatívabb megoldást is tudod alkalmazni. Ez pedig a legózó asztal. A megfelelő kézügyességgel akár otthon is elkészítheted. Elsősorban az ömlesztve tároláshoz ajánlott.
Előnye: egyszerre akár több gyerek is kényelmesen tud játszani. Ráadásul a könnyen ráhelyezhető lámpával a megfelelő fényviszonyokat is biztosíthatod egy sötétebb sarokban.
Hátránya: kevés építőelem tárolására alkalmas ez a Lego tároló. Ez foglalja a legnagyobb helyet.
6.Fiókokban
Ez már az előzőekhez képest egy kicsit bonyolultabb megoldás. Érdemes az idősebb gyerekeknél alkalmazni, akik már hajlandóak arra is, hogy elpakolásnál figyeljenek a szín szerinti válogatásra. A kész építményt a tetejére ki lehet rakni. Az elején elég bonyolult összerakni a rendszert, és sajnos a későbbi fenntartása sem a legegyszerűbb.
Előny: Lego tárolása rendkívül esztétikus ezzel a megoldással, OCD-s szülők előnyben! Az építőelemek keresésénél is egy könnyebb megoldást jelent.
Hátrány: a rendszer elkészítése és fenntartása elég nehézkes, ráadásul könnyen össze tudnak kavarodni egy kapkodós rendrakás után.
7. Átlátszó dobozokban
Szintén egy szín szerinti válogatás kell az elején ehhez a tárolási módszerhez is. Viszont könnyebben kereshetőek benne az elemek.
Előnye: Így a Lego tárolása szép és esztétikus, ráadásul csak egy polcnyi helyet foglal a fal mellett.
Hátrány: a rendszer kialakítása és fenntartása.
8. Szettben, átlátszó dobozban
Ebben a tárolási módszerben az a lényeg, hogy valamilyen dobozban tárolod, de szettek szerint válogatva. Ez a doboz lehet bármi, amibe elférnek a szett darabjai, akár valamilyen élelmiszer átlátszó doboza, esetleg ételtároló vagy külön erre a célra vásárolt tartó.
Előnye, hogy szépen pakolható, ráadásul igényes megjelenést biztosít a Lego-nak főleg abban az esetben, ha ugyanolyan dobozokba történik a tárolás.
Hátránya, hogy minden egyes új szettel, új dobozra is szükséged lesz. Illetve ha igazán esztétikusat szeretnél, akkor a képen látható módon ráragasztod a doboz elejére vagy tetejére a szett képét.
9. Téma szerinti rendezés
Bár a képen nem Lego-k vannak, azért annak tárolására sem lenne utolsó ötlet. Így egy nagyobb témát felölelő, több készletes rendszer is kialakítható.
Előnye: A Lego tárolása rendkívül átlátható ezzel a módszerrel, első ránézésre tudja a gyerek, hogy mi hol van és éppen mivel szeretne játszani.
Hátránya: egy idő után eléggé porosodhat, mivel nincsen semmivel sem fedve, így a takarítása lehet nehézkes.
10. Faltól falig
A Lego tárolás pro szintje. Ebben a tárolási módszerben az a lényeg, hogy valamilyen dobozban tárolod, de szettek szerint válogatva. Ez a doboz lehet bármi, amibe elférnek a szett darabjai, akár valamilyen élelmiszer átlátszó doboza, esetleg ételtároló vagy külön erre a célra vásárolt tartó.
Előnye, hogy szépen pakolható, ráadásul igényes megjelenést biztosít a Lego-nak főleg abban az esetben, ha ugyanolyan dobozokba történik a tárolás.
Hátránya, hogy nagyon nehezen lehet ezt a fajta részletes elrendezési rendszert kialakítani, és fenntartani is. Emellett egy egész falnyi helyet elfoglal ez a fajta polcos megoldás.
11. Asztal másképp
Egy asztal, ami már több építőelem tárolására is alkalmas, ráadásul válogatva. Sokkal áttekinthetőbb rendszert ad, mint a másik asztalos megoldás.
Előnye: itt már lehet válogatni az egyes elemeket, akár szín szerint is. A gyerekek is kényelmesebben tudnak játszani egy széken ülve, ráadásul az építmény később is folytatható, mert egy porszívózáshoz nem kell mindent bepakolni.
Hátránya: nagy helyet foglal el, és nem biztos, hogy nyitott állapotában kényelmesen lehet rajta dolgozni. Így az építésnél nyitni (építőanyag keresés) és csukni (építés) kell.
Összességében
A tárolási módot három nagy csoportba tudnám sorolni.
Az első az, amikor precízen szín szerint válogatod ki, és akkor az a szabály, hogy játék után így is kell visszatenni. Talán ez a legnehezebb.
A második, amikor szettek szerint válogatjuk ki. Ilyenkor játék után viszonylag könnyebben vissza lehet pakolni a helyére. Ennek a hátránya, hogy minden szettnél szükséged van egy új tároló fakkra.
A harmadik pedig, amikor ömlesztve rakod egy nagy dobozba. Ezt könnyen el lehet pakolni, viszont játéknál nehézséget tud okozni egy-egy darab keresése.
Hogy melyik módszerrel jársz a legjobban a Lego tárolása során, innen már könnyebben el tudod dönteni. További játék tárolási ötleteket ide kattintva találsz.
Gyerekszoba
Ha szeretnél még gyerekszobai rendszerezéssel kapcsolatos cikkeket olvasni, akkor az elolvasom gombra kattintva megteheted: