Tavaszi nagytakarítás: hogyan csináld?

Ha eljött a tavasz a legtöbbünk első gondolata a tavaszi nagytakarítás, illetve a tennivalók listája körül forog. De mire érdemes figyelni, és hogyan érdemes csinálni, hogy az eredmény ne csak megfelelő legyen, hanem elégedettek is legyünk a munkánkkal?

Nagytakarítás a lakásban

Talán az első és a legfontosabb, hogy a közvetlen környezetünket takarítjuk ki a tavaszi nagytakarítás során. Ez pedig nem más, mint a lakásunk, ahol időnk nagy részét töltjük, főleg akkor, ha home office-ban tudsz dolgozni. Ilyenkor különösen fontos, hogy megújítsuk, tisztán tartsuk környezetünket.

A megfelelő hatékonyság érdekében érdemes fentről lefelé, és belülről kifelé haladni, hogy a már kész részek ne legyenek újra koszosak, a mászkálás és a takarítás folyamata során. A ritkábban használt helyiségektől a gyakrabban használtakig haladhatunk.

Ezeket az alapfeladatokat minden szobában meg kell csinálnunk a tavaszi nagytakarítás során. Lássuk mik ezek és hogyan érdemes dolgozni:

  • Portörlés: bármennyire hihetetlen, de a falon is fel tud gyűlni, így portörlővel végig lehet óvatosan törölgetni.
  • Függönytisztítás: a karnist is érdemes portalanítani, a függönyöket pedig kimosni.
  • Lámpa: mielőtt hozzányúlnál kapcsold le, hogy elkerüld az áramütéssel járó sérüléseket. Ha rendelkezik búrával akkor érdemes levenni és a csap alatt megtisztítani és csak szárazon visszarakni. A többi részt portörlővel át tudod törölni. Ha nedves ruhával dolgozol, akkor figyelj arra, hogy soha ne érj az elektromos részekhez.
  • Ablakpucolás: ne csak az üveget, a keretet is érdemes kitisztítani. Ilyenkor érdemes egy kicsit kijjebb is menni az ablakpárkányokat is letakarítani.
  • Villanykapcsolók: nem mindig jut eszünkbe, pedig fontos lépés ezeknek a letakarítása, fertőtlenítése.
  • Könyvek és egyéb dekorációk: sajnos időnként rá kell venni magunkat és megcsinálni a portalanítást, egyenként, minden egyes darabbal. Ehhez jó szolgálatot tesz egy hagyományos porszívó.
  • Szekrények belseje: nem minden háztartásban oldható meg, de ha van rá lehetőséged, akkor nemcsak a szekrények külső részét, hanem a belsejét is rendberakni, selejtezni az ottani dolgokból, vagy egyszerűen csak átpakolni és a polcokat letisztítani.
  • TV és egyéb elektronikus eszköz: hihetetlen mértékben vonzzák a port, egy száraz, mikroszálas ronggyal könnyedén meg tudsz szabadulni a szükségtelen portól. Minden esetben kapcsold ki és áramtalanítsd is őket, hogy még véletlenül se legyen meg az esély a sérülésre.
  • Polcok, szekrények és egyéb bútorok: ha gyerek is van a házban, akkor készülj fel a közelről látható művekre (ezek nem feltétlenül tűnnek fel a mindennapi sietség során), ami lehet rajz, ragasztás, lemosható tetoválás, vagy bármi egyéb maradék, hogy az apró kis ujjlenyomatokról ne is beszéljünk. Ilyenkor nem árt aprólékosnak lenni, és valamilyen tisztítószerrel áttörölni, persze a bútor anyagának megfelelővel. (Ha kimagasló az alkotás, akkor szigorúan egy fotó elkészítése után álljunk neki a letakarításnak.)
  • Kanapé: akár szövet, akár bőr érdemes legalább évente kétszer jó alapos tisztításnak alávetni. Ebből egyszer ezt hagyhatjuk tavaszra is, amikor már jobb az idő és egy alapos szellőztetés során jó alaposan kiszáradhat.
  • Padló, szőnyegek: nem hiányozhat egy alapos porszívózás után a nedves tisztítás sem.

Fürdőszoba

A fürdőszobai tavaszi nagytakarítás kiegészül még ezekkel a feladatokkal is (bár a lista előző részének nem minden pontját kell elvégeznünk:

  • Fürdőszoba szekrény: bár nem annyira általános, ilyenkor szeretem egy kicsit átpakolni, kitisztítani a szekrények belsejét is, ha pedig van olyan, amit selejtezni lehet, akkor azt is megcsinálom. Rendkívül megnöveli a takarítás időtartamát, ám a végeredmény magáért beszél. Jó ürügy arra is, hogy kidobhasd a lejárt kozmetikumokat és szépségápolási termékeket.
  • Csempepucolás: jó alaposan dolgozzunk, a megfelelő tisztítószerekkel.
  • Elsősegélykészlet frissítése, esetleges pótlása.
  • Csaptelepek: akár ecettel is letisztíthatod, vagy más tisztítószerekkel.
  • Kád, zuhany, mosdó: szintén az ecetes tisztítószer javasolt.
  • Üveg és tükör:a leghatékonyabb megoldást nálam a mosogatószer jelentette. Bár a zuhany üvegfelületén az ecetes tisztítás a leghatékonyabb megoldás a vízkő miatt.
  • WC: rengeteg tisztítószer létezik a témában, de akár még vegyszermentes tisztítószereket is használhatsz, például ecet, vagy szódabikarbóna.

Konyha

A konyhában is vannak extra feladatok és felületek, melyeket ilyenkor érdemes egy kicsit alaposabban is letakarítani illetve fertőtleníteni. Mire figyeljünk kiemelten a tavaszi nagytakarítás során?

  • Konyhaszekrény teteje: ritkán használjuk, de legalább a nagytakarítások alkalmával érdemes mélyebb tisztítást végezni. Ilyenkor valamilyen tisztítószerrel áttörölhetjük. Gyorsabb a munkamenet, ha nincs telepakolva, hanem az egész üres.
  • Konyhapult: bár minden használat után meg van tisztítva, ilyenkor egy jóval mélyebb tisztítást is elbír, egy nagyobb fogú fertőtlenítéssel együtt.
  • Sütő, főzőlap: bár ezeket gyakrabban szükséges takarítani, nem árt egy nagyobb volumenű tisztítása ilyenkor is.
  • Mosogató és csaptelep: ecet, vagy a szódabikarbóna is jó szolgálatot tehet, de nem feltétlen érdemes a kettőt kombinálni.
  • Hűtőszekrény: nem csak belül érdemes kipakolni és áttakarítani, hanem nagyon óvatosan a külső és hátsó részét is érdemes lepucolni. Vigyázz, előbb mindenképp áramtalanítsd a sérülések elkerülése végett.
  • Kis konyhai segítőink is megérdemelnek egy alapos tisztítást. Jobb, ha minden használat után elmossuk, hogy elkerüljük a fertőzéseket, vagy csak az előző munka maradványait. De évente kétszer érdemes őket egy kicsit alaposabban is áttörölni, fertőtleníteni.

Hálószoba

Bár a hálószobai részeket leginkább a nyári melegben érdemes átmosni és kitakarítani, mivel akkor gyorsabban és alaposabban kiszáradnak ezek a dolgaink. Azonban nem árt, ha a tavaszi nagytakarítás során is odafigyelünk egy-két dologra.

  • Ágyneműtartó és az ágy alatti rész portalanítása és alapos kitakarítása.
  • Matrac: ezt ilyenkor meg kell fordítanunk, hogy a kopása egységes legyen, így pedig tovább tartson ki, és biztosítsa a hátfájásmentes éjszakákat.

Előtér

Mivel általában itt is sok dolgot tárolunk, így a kis mérete ellenére jócskán elidőzhettünk a takarítás során. Nem árt a cipőket átválogatni, letisztítani, és kicserélni a bakancsokat, csizmákat téli cipőket a vékonyabb tavaszi társaikra.

A szekrényben vagy fogason tárolt téli kabátokat és cuccokat is érdemes egy kicsit átmosni, hogy frissen és tisztán kerüljenek nyári helyükre. Helyettük pedig előkerülhetnek az átmeneti kabátok és egyéb dolgaink.

Dolgozószoba

Időnként nem árt, főleg a tavaszi nagytakarítás alkalmával a dolgozó részünk felfrissítése és rendszerezése. Erre pedig jó ürügyet szolgáltat a tavaszi nagytakarítás. Ilyenkor az irodaszereinket is csoportosíthatjuk és ami már elfogyott, vagy fogyóban van azt pótolhatjuk. Akár a számítógépünkön található fájlokat is rendszerezhetjük, néha ugyanis ennek sem árt, ha a helyére kerülnek a dolgok.

Gyerekszoba

A lakás egyik legnehezebben karbantartható pontja. Erre érdemes több időt is szánni, hogy minden rendben legyen, és ragyogóan tiszta. Mire figyeljünk?

  • Játékok átválogatása: nagy feladatnak tűnik és az is! Ezzel érdemes kezdeni, mert a tárolókból kiboruló játékok egy sor más apró kis koszt is hoznak magukkal.
  • Ruhák átválogatása: érdemes egy szelektálást csinálni a ruhák között is. Ami kicsi vagy nem hordja, azt vagy eladományozni, vagy pedig eladni tudod.
  • Ágy alatti részt se hagyjuk ki: mi itt tároljuk a plüssöket, de egy rakás másfajta játékot is. Ezeket is érdemes a padlófelülettel együtt letisztítani.
  • Felületek tisztítása: ha van a falon kép, falvédő. vagy bármi, azokat is érdemes jó alaposan kitisztítani.
  • Asztal és környéke: nemcsak a felületeket, de még a tanszereket, vagy a könyveket is szükséges elrendezni, portalanítani. Valamint a fiókokat is áttisztíthatjuk, a benne található dolgok szintén áteshetnek egy selejtezésen és átrendezésen.

Ki ne hagyd

Ha szobáról szobára haladunk, hajlamosak vagyunk elfeledkezni egy-két igencsak fontos részről. Ilyen az ajtó is. Évente legalább kétszer tisztítsuk le ezeket is, a kilincseket érdemes egy nagyobb betegség után is lefertőtleníteni a villanykapcsolókkal egyetemben.

A kertet is ki kell takarítani

Ha kertes házban laksz, akkor nem elég, ha csak a házat pucolod ki belülről, a kinti részekkel is foglalkozni kell. Mivel érdemes a tavaszi nagytakarítás alkalmával foglalkozni?

  • Kerti bútorok előszedése és lemosása: bár még jöhet hűvös idő, azért már a melegebb napokon, hétvégéken jóleső érzés kiülni egy kicsit a kertbe. Ehhez pedig már előszedhetjük a kinti bútorokat téli helyükről és megtisztíthatjuk, hogy használatba vehetőek legyenek.
  • Erkélyek, teraszok: a téli piszok eltávolítása nagy feladat lehet, de ezt is meg kell csinálni.
  • Utak, lépcsők: ezekre is ráfér az alapos tisztítás, és átmosás.
  • Télikert: jobb időben már mehetnek ki növényeink és élvezhetik a kinti világot. Ehhez persze szoktatni kell őket, és vigyázni arra, hogy az igényes fajoknak megfelelő hőmérséklet alá már ne hűljön lejjebb a levegő. Kiürülve pedig könnyedén áttakaríthatjuk az egész teret.
  • Kerti eszközök: téli védelemből előkerülhetnek és letisztíthatjuk őket. Érdemes az ásót, kapát megélezni.
  • Kertészkedés kezdete: ilyenkor már elkezdhetjük tervezni a kertünket, feláshatjuk az ágyásokat és megtisztíthatjuk a gyomoktól is.

Összességében

Nagyon sok feladat van a tavaszi nagytakarítás során, sok helyiség igényel nagyobb munkát, így nem feltétlen férünk bele egy napba. Ha pedig mindezzel végeztünk, akkor megérdemeljük a pihenést. Rám kifejezetten jó hatással van, ha végignézhetem a munkám eredményét. Nemcsak k megnyugtat és pihentet, hanem átérzem a jól elvégzett munka után járó örömet is. Most már csak egy pohár bor hiányzik.

Ha szeretnéd még a többi évszakot is megnézni:

Forrás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

5 × 4 =